Варна

Варна е най-големият град в Северна България, както и по българското крайбрежие на Черно море. Той е третият по големина град в България и център на едноименните община и област.

Варна е пристанищен град с население около 350 хиляди жители. Често е определян като "морската столица на България". На територията на града са разположени централите на институции като държавната агенция "Морска администрация" и Адмиралтейството на Българската армия. Варна е голям културен център с развит морски туризъм и изходна точка за много курорти по Северното Черноморие. Близо до града се намира резиденция Евксиноград, която е седалище на министерския съвет на България през летните месеци, както и на президентството.

Във Варна се провеждат множество културни мероприятия, сред които Международният театрален фестивал "Варненско лято ", Международният музикален фестивал "Варненско лято", Международният балетен конкурс, Международният Джаз фестивал, кинофестивалът "Любовта е лудост", Международният фолклорен фестивал, Седмицата на морето и други. В градския исторически музей се съхранява най-старото златно съкровище в света, наречено Култура Варна.

География и климат

Градът е разположен на северния и западния брегове на Варненския залив и североизточния бряг на Варненското езеро. Южно от протока, свързващ залива и езерото, са единствено кварталите Аспарухово и Галата. На северния бряг са разположени основната промишлена зона и пристанищният комплекс. Североизточно от тях са разположени централната градска част с историческия център (т.нар. "гръцка махала") и градският плаж.

Около града постепенно се образува агломерация с практически завършилото застрояване на вилните зони в посока "Евксиноград"- "Св. Св. Константин и Елена" и в посока кв. "Виница". Земите в посока гр. Аксаково също са в процес на активно застрояване.

Климатът е морски, сравнително мек през топлото полугодие. Средна януарска температура 1.7 °С, средна юлска 22.8 °С, средногодишна 12.2 °С., абсолютна минимална температура - минус 24.3 °С на 10 февруари 1929 г., абсолютна максимална + 41.4 °С през юли. Средно годишни валежи 498 мм, с максимум през юни и ноември и минимум през февруари. На 21 август 1951 г. в местността Санаториума е наблюдаван най-голям денонощен валеж в България - 342 мм. Най-продължителното слънчево греене във Варна се наблюдава през юли и август — съответно 331 часа и 313 часа. В околностите на града климата е подходящ за отглеждането на средиземноморски видове като нар, райска ябълка, киви, финап, смокиня, дафинов лист. Варна е много подходяща за балнеоклиматолечение, тъй като климатът има характер на естествен инхалатор. Франгенското плато разположено от север с най-висока точка 356 м, предпазва донякъде града от силните северни и североизточни ветрове през зимата. Обикновено от май до октомври температурата на въздуха е от 18 до 31 °C, а през периода от юли до август е средно 22,8 градуса. През лятото температурата на водата е около 20 °C, като в най-горещите дни пясъкът може да се нагрее до 60 °C.

Средната височина на вълните от варненския залив е около 61 см.

В близост до града се намират летните курортни комплекси "Св. Св. Константин и Елена" (в т.ч. "Слънчев ден"), и "Златни пясъци". Населените места с културно и туристическо значение до Варна са северно разположените от града с. Кранево, гр. Балчик и гр. Каварна.

През Варна минава европейски транспортен коридор 8.

Култура и природа

Градът е част от Стоте национални туристически обекта на БТС с Варненски археологически музей и Военно-морски музей.

Варна е известен и с традиционния хипарски празник в България "Джулай морнинг", възникнал още по времето на социалистическия режим. Всяко лято на 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират на варненския вълнолом (през последните години и в други местности по цялото Черноморие), за да посрещнат заедно слънцето, което изгрява над морето.

  • Аквариум - Аквариумът е с над 60-годишна история. В него има 17 големи морски басейна, в които са представени по-важните морски видове, интересни от стопанско или биологическо естество.
  • Аладжа манастир — скален манастир в близост до Варна.
  • Астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" - Първият в България астрономически коплекс открит през 1968 година и състоящ се от астрономическа обсерватория, планетариум и кула с Махало на Фуко. Намира се в централната част на Морската градина.
  • Варненският некропол — най-старото златно съкровище в света
  • Делфинариум - Варненският делфинариум, открит на 11 август 1984 г., е известен и в Европа, и в света. В него може да се наблюдава една от най-добрите програми. Делфините са донесени от Карибско море.
  • Железопътна гара
  • Зоологическа градина
  • Морска градина - Със своите 850 декара Морската градина на Варна е национален паметник на градинското и парковото изкуство. Нейното строителство е свързано с името на Антон Новак, чешки градинар-декоратор, поканен тук от братя Шкорпил, за да извърши това дело. В морската градина има Алея на възрожденците с паметници на големите българи от Възраждането и националноосвободителните ни борби.
  • Народна библиотека "Пенчо Славейков"
  • Държавна опера
  • Фестивален и конгресен център - Варна

Театри

  • Драматичен театър "Стоян Бъчваров"
  • Държавен куклен театър

Музеи

  • Варненски археологически музей
  • Военно-морски музей
  • Парк-музей "Владислав Варненчик"
  • Къща-музей на Георги Велчев
  • Музей за нова история
  • Музей на Възраждането
  • Етнографски музей
  • Музей на медицината и здравето