Поморие

Поморие е град в Югоизточна България. Той се намира в Област Бургас и е в близост до град Бургас. Градът е административен център на община Поморие.

География

Курортът Поморие предлага благоприятни природни, климатични и балнеоложки дадености за развитие и съчетаване на морския рекреативен туризъм със специализираните обиколни и маршрутно - познавателни пътувания. Градът е отлично разположен на Черноморското крайбрежие - само на 8 км от летище Бургас, на 20 км от град Бургас и на 19 км от туристически комплекс "Слънчев бряг".

Изразителното местоположение на град Поморие е ландшафтен мотив не само за Бургаския залив, но и един от акцентите по целия Черноморски бряг.

Отличават го силно изявената обвързаност на застрояване и природни дадености, особено в стария град. Плажната ивица се слива с улица "Крайбрежна".

Влиянието на морето определя климатичните условия на курорта. Те се характеризират с топла и мека зима, продължителна есен, благоприятна за морски отдих и лято с не много висока средна температура, което позволява по - дълъг престой на туристите на плажа. Летните горещини се понасят по - леко, отколкото във вътрешността на страната, поради редуващите се движения на морския бриз от морето към сушата и обратно, които ритмично освежават въздуха.

Относителната влажност в Поморие е 79%. При Поморийското езеро тя добре се съчетава с мекия климат и е изключително условие за развитие на медицинския туризъм. В санаторно - курортния комплекс целогодишно възстановяват здравето си хиляди гости от страната и чужбина, ползвайки лечебните свойства на прочутата поморийска кал, а градът отдавна се е превърнал в предпочитан оздравителен център.

Температурата на морската вода е умерена. Средната температура от май до септември е около 21 .Водата е приятна за къпане до месец октомври, което дава възможност за удължаване на курортния сезон, а изобилието на селскостопанска продукция по това време не само задоволява нуждите на почиващите, но и гарантира възможностите за алтернативни туристически услуги.

Плажната ивица е покрита с фин пясък, който на много места е почти черен, поради богатото съдържание на желязо, манган, алуминий и магнезий.Той силно поглъща слънчевите лъчи и се нагрява бързо и значително. Морското дъно пред плажната ивица е полегато и почти равно.

Слънчевото греене е най силно през юни и юли. Средногодишно ясните дни са 89, а мъгливите -19. Валежите през лятото са оскъдни. Есента е относително най - дъждовния сезон от годината.

Разчитайки на тези природни дадености Поморие все повече се оформя като модерен курортен център. Обновяването на курортно - туристическата инфраструктура на града, изграждането на нови кокетни къщи и заведения за хранене дава самочувствие на жителите му и увереност, че туризмът и занапред ще бъде най - развивания отрасъл.

История

Градът е основан като гръцка колония с името Анхиало в края на V в.пр.Хр. Голяма част от жителите му били траки. От самото си основаване, чак до началото на миналия век, той е от 0312145678/най-важните черноморски градове по българските земи.

Особено голям разцвет достига по време на римското владичество. Тогава градът става епископски център и сече собствени монети. От това време(III-IV в. сл. Хр.) е Тракийската куполна гробница - хероон, открита в покрайнините на днешно Поморие.

През IX в. Анхиало влиза за първи път в пределите на българската държава. Малко по-късно (на 20 август 917 г.) цар Симеон Велики нанася историческо поражение на византийската армия в битката при река Ахелой. Впоследствие Анхиало често е преминавал от български във византийски ръце и обратно. Много важни битки между българи и византийци са се водили в покрайнините му през цялата ни средновековна история.

Малко известно е (пра)българското име на Поморие - Тутхон.

Съдбата на Поморие (Анхиало) е да бъде често опожаряван и разрушаван. Разрушавали са го готи, авари; унищожавали са го убийствени пожари и природни бедствия, затова има малко запазени старинни сгради, въпреки многовековната история.

На 30 юли 1906 година големият гръцки град е запален и напълно унищожен за последен път в отговор на андартското клане в Загоричани, като повечето му жители са принудени да се изселят в Гърция, където основават селищата Неа Анхиалос, Анхиалос и Евксинуполис.

През 1934 г. древното име Анхиало е заменено с Поморие.

Културни и природни забележителности

  • Поморийското езеро — защитена местност, свръхсолена лагуна с площ 760.80 ха
  • Блатно кокиче — защитена местност, площ 2,0 ха; разположена край с. Горица
  • Корията — природна забележителност, площ 20 ха, разположена край с. Гълъбец
  • Манастир "Св. Георги" — мъжки православен манастир
  • "Стари поморийски къщи" — архитектурен резерват;
  • Кални бани - лечение с кал от Поморийското езеро
  • Църква "Преображение Господне" XVIII век;
  • Църква "Св. Рождество Богородично" XIX век;
  • Тракийска куполна гробница

Театри

В Поморие действат два театрални състава: Детски театрален състав "Светулка" при читалище "Светлина" и Самодеен театрален състав при читалище "Просвета".

Детска театрална студия "Светулка"[1] при Читалище "Светлина" град Поморие е създадена през 1994 г. и се ръководи от Румяна Кралева, актьор в Куклен театър — Бургас. Сред поставяните пиеси са "Червената шапчица", "Вълшебникът от Оз", "Малкият принц", "Хитър Петър", "Дванадесетте месеца", "Съкровището на Силвестър", "ПУК" (по Валери Петров), "Пинокио", "Спящата красавица", както и юбилейният спектакъл "Десет години от приказка в приказка" , "Маугли" (по Р. Киплинг). Театралната студия е гостувала със своите постановки в различни градове на България, а през 2006 година посещава и Гърция.
Любителски театрален състав при читалище "Просвета". От 1999 г. този състав е не само национален, но и балкански лидер в областта на любителското театрално изкуство. През 2005 г. председателят на Съюза на артистите в България заявява по БНТ, че любителският театрален състав при читалище "Просвета" е театралното явление през последните години и сред професионалистите. По този повод БНТ кани творците и излъчва специално предаване за успехите на театъра в Поморие. Театърът е известен с постановките си "Зимните навици на зайците", "Женско царство", "Службогонци", "Когато котката я няма", "Муа у тупан", "Бог", "Ние врабчетата", "Рейс".

Музеи

Музей на солта — единствен в България, създаден с финансовата подкрепа на Европейския съюз, Република България и Община Поморие - част от Стоте национални туристически обекта.
Общински исторически музей с интересни експонати от 2 500-годишната история на града.