Бургас

Бургас е град в Източна България, център на Община Бургас, както и на най-голямата по площ (7748,1 кв.км) Област в България. Той е най-големият град и важен икономически, културен, административен център на южното българското черноморие. Със своите 230.961 жители, Бургас се нарежда на четвърто място по численост на население в страната след София, Пловдив и Варна.

Той е дом на много известни български поети, композитори, певци, актьори, режисьори, художници, фотографи и спортисти. Градът разполага с множество паркове и градинки за отдих. Тук се намира и най-натовареното летище в страната, след това в София. Пристанище Бургас е с най-голям товарооборот в България. През лятото градът е посещаван от български и чужди туристи.

География

Географско положение

Град Бургас се намира в най-западната точка на Бургаския залив и в източната част на Бургаската низина, която се намира на изток от Горнотракийска низина. Бургас е разположен на брега на Черно море и дава името на Бургаския залив - най-големият и най-вдаденият в континента на българското Черноморие. Бургас се намира на 389 км от София, на 272 км от Пловдив и на 350 км от Истанбул. Заобиколен е от езерата Вая, Атанасовско и Мандренско езеро. През Бургас минава европейският транспортен коридор

Климат

Климатът е благоприятен за възстановяване – мека зима и топло слънчево лято.

През 1928 г. Бургаският залив замръзва и с файтони се е ходило до остров Света Анастасия. Замръзването се е дължало не толкова на ниските температури, а на големия ледоход по река Дунав и относителната затвореност на Бургаския залив.

История

Районът на днешен Бургас, между трите езера и Черно море е наричан "Кръстопът на най-древните цивилизации"

Първите жители в региона са били траките. Около 6 век пр.н.е. по тези земи се заселват елини от Аполония, които основават колония под името Пиргос, и прогонват траките към вътрешността. Пиргос (като йонийски полис) е бил във военно и търговско съперничество с другия голям гръцки полис наблизо - Месемврия (дорийски полис).

В началото на лятото на 2008 г. археолози от Бургаския музей откриват на 10 километра северно от града уникални предмети, датиращи от епохата на ранния халколит в праисторическа могила в местността "Солна нива", в двора на затвора-общежитие с лек режим по пътя за квартал Ветрен. Изкопани са над 250 вещи, най-ранните от които на 6000 години преди Христа. Те свидетелстват за земеделие, скотовъдство и добив на сол, като поминък на древните обитатели на местността. Открити са и ритуални съдове на царя-жрец. Артефактите са най-старите, намирани изобщо по крайбрежието на Черно море, включително и в Турция и Кавказ, уточни директорът на музея Цоня Дражева.

По-късно на 15 км югозападно от Бургас възниква малкият римски град Деултум, който също е бил военна колония. Селището е преименувано на Девелт, откъдето идва и днешното име на село Дебелт. Тук е бил построен лечебен център до многобройните минерални извори в този район.

През средновековието на 10 км е построена крепостта Пиргос, най-вероятно използвана като наблюдателна кула. Едва през 17 век Бургас получава настоящото си име. Първоначално е наречен Ахело Бургас, а след Освобождението – Бургас. Тогава е бил малко градче, но се разраства и се превръща в център на Южното Черноморие, в град с развита индустрия и търговия. Според сведенията на френския консул по Черноморието Шарл дьо Пейсонел (1727-1790) градът започва да се разраства благодарение на търговията и зърноизноса за Цариград в средата на 18 век.

През 1869 година в Бургас се откриват българско училище и църква. Градът е освободен от османско робство на 6 февруари 1878 година от руските войски. Първи кмет на освободения град е Нико Попов. След подписването на Берлинския Договор Бургас става един от 6-те административни центрове на новосъздадената провинция Източна Румелия.

Още със оттеглянето на руските войски от Беломорска Тракия градът и региона се пълни със бежанци Тракийци. Между 300 и 350 хиляди българи напускат родните си домове в Тракия, голяма част от които напускат пределите на България и се заселват в Украйна, Молдова, Бесарабия и други чужди територии, а част остават в Бургаски окръг, като променят облика му завинаги[5]. В следващите десетилетия градът и окръга ще се превърнат в най-големия бежански лагер на България, като по непълни данни на бившата Дирекция за настаняване на бежанските семейства в България, до 1931 година в Бургаски окръг са заселени най-много – 12155 семейства като общият им брой възлиза на над 60 хиляди души, две трети от които от Източна Тракия[5].

На 29 януари 1895 година емигрантите от Македония в Княжество България създават в Бургас Македонско дружество, наречено Пирин планина в които членуват и известни тракийци. На 12 май 1896 година по подобие на бургаското македонско дружество "Пирин планина", по инициатива на Капитан Петко войвода и братята Петър и Никола Драгулеви във Варна се създава и тракийско дружество, наречено "Одринско преселенско дружество – Странджа", с председател д-р Младен Желязков[5]. В месец декември същата година в Бургас се изгражда тракийско дружество, като клон на Варненското. За ръководство са избрани: Григор Дяков – председател, а за секретар касиер – Георги Стоянов[5].

Важен етап от икономицеското развитие на град Бургас бележи морското прищанище, което е открито на 18 май 1903 година. През 1905 година е открита Търговската гимназия, а през 1925 година Държавното механо-техническо училище. Университетът "Проф. д-р Асен Златаров" е създаден на 6 октомври 1963 година като Висш химико-технологичен институт.

Културни и природни забележителности

Бургас е модерен и красив град. Наред със съвременна архитектура могат да се намерят и запазени сгради от началото на 19 век насам.

Бургаския мост

Бургас често е наричан българският Сан Франциско. Заради малките улички в центъра, старите къщи и живописната морска градина, Бургас е считан за най-романтичния град в България. Той е и дом на много известни личности, свързани с културата и изкуството. Изпети са песни за морето, за града и прочутите му вечери, които несъмнено през лятото са прохладни и изключително приятни за разходки из града. Улиците са озеленени, а парковете са поддържани и красиви. Както Сан Франциско има своя Мост Голдън Гейт, така и Бургас има своя символ - Мостът. Той несъмнено е най-известната забележителност на Бургас и е най-често желания обект за посещение от туристите и жителите на града. Построен е през 80-те години на миналия век и от тогава е символ на града.

Театри

  • Драматичен театър "А. Будевска"
  • Театър за драма опера и балет (Бургаска опера) [18]
  • Държавен куклен театър
  • Бургаска филхармония
  • Летен театър

Концертни зали

  • Драматичен театър "Адриана Будевска"
  • Концертна зала "Ив. Вулпе"
  • Културен Дом на Нефтохимика
  • Гарнизонен военен клуб
  • Летен театър
  • Лятна естрада "Охлюва"
  • Младежки културен център
  • Театър за Драма, Опера и Балет
  • Държавен куклен театър - зала Цено Кандов

Други

  • Регионална библиотека "П. К. Яворов"
  • В града се намира хотел Мираж, една от високите сгради в града.
  • В града се намира Замъкът, уникална сграда по архитектура и дизайн. Невидимата четка на Антонио Гауди е вдъхновила създаването на едно творение на изкуството на морския бряг в Бургас.

Бургаският плаж е характерен с тъмни черни пясъци, които имат особен лечебен ефект.

В област Бургас се намират някои древни селища, останки от древни цивилизации и култури. Най-големите от тях са: Несебър (Месембрия), където се намират едни от най-старите църкви по нашите земи; Созопол (Аполония); Поморие (Анхиало); Бегликташ - древно тракийско светилище (близо до Приморско); Деултум (близо до с.Дебелт).