Ахелой

Ахелой е село в Югоизточна България. То се намира в община Поморие, Област Бургас.

География

 Намира се в на брега на големия Бургаски залив. Релефът е предимно равнинен, като на северозапад от селото има лек хълмист терен, известен като местността Стролата /старото име Стрели байр/. През селото минава Европейски път E87, свързващ Северна и Южна България край морето. Също край селото протича река Ахелой, извираща от Айтоските възвишения и вливаща се в Черно море. Основното занимание на местното население е строителство и морски туризъм.

Климат

Село Ахелой има свой микроклимат, образуван от равнинния си терен, Стара Планина и Черно Море. Има много мека зима и хладно лято, което го прави приятно и желано място за живеене и отдих. Температурата варира от -4 до +30 градуса по Целзий.

Риболов

Района е подходящ както за улов на сладководни риби /р.Ахелой/, така и за морски риби /Черно Море/. Много запалени рибари, целогодишно хващат риба.

История

Тук, край река Ахелой на 20 август 917 г. цар Симеон I разбива многохилядна византийска войска, предвождана от Лъв Фока. Византийците акостират на пристанището в гр. Месембрия /сега Несебър/ и поемат на югозапад, където в землището на днешното с. Ахелой при река Ахелой се провежда една от най-величавите битки на Средновековието, чийто изход определя Българската държава като хегемон не само на Балканите, но и в цяла Югоизточна Европа. Армията на Византия претърпява пълен разгром и оставя хиляди жертви при р. Ахелой византийските летописци пишат, че дори след 40 г. по полето край р. Ахелой се белеели костите на загиналите византийски войници. Това е най-голямата битка за средновековна Европа. В нея са участвали 60 000 българи срещу 62 000 византийци. На бойното поле намират своята смърт 35 000 българи и 60 000 византийци. Битката е била на път да бъде изгубена, но тогава, противно на всякакви традиции, самият цар влиза в боя и с това повдига бойния дух на българите и довежда битката до успешен край. Византийската войска е обърната в бяг и е преследвана чак до стените на Месембрия, откъдето оцелелите византийци се спасяват, панически товарейки се на военните си кораби на път за Константинопол.

Стари имена на с. Ахелой

Най древното познато име е Чим - това е името на древна римска крепост съществувала по времето на Римската империя.

Второто име е Чимос - след римляните се заселват гърци, от там произлиза и окончанието -"ос".

Третото име е Чимово - преименува се няколко години след заселването на тракийските бежанци.

Последното и съвременно име е Ахелой. Парадоксално това име, което е заимствано от името на реката, е и най-древното. Произходът му най-вероятно е тракийски. Сред приблизително 240-те думи, които български лингвисти са установили в тракийския език е и "ахел", което означава "вода, воден".

Археология

Поради стратегическото си разположение, в землището на с. Ахелой е имало древен път, крепост и кале.

Римски път

До средата на 20 век е била запазена част от Римски път свързващ древните градове Месембрия и Анхиало. Минавал е в близост до днешния хотел Косара и римската крепост Чим. Бил е изграден от каменна макадамова настилка.

Римска крепост

Намирала се е в района на Пречиствателна станция-Ахелой /която е до моста на р. Ахелой/. И днес в околните ниви все още излизат камъни, свидетелстващи за нея. Името и е било Чим, което е дало по нататък името на гръцкото селище Чимос.

Римско кале

Намирало се е на върха на каменната кариера /част от възвишение Стролата/. Служело е за наблюдение.

Културни и природни забележителности

В центъра на с. Ахелой се намира добре благоустроен красив парк, имащ широколистни и иглолистни дървета. Не на последно място е читалище Светлина със зала за културни дейности. Местната библиотека също е разположена в читалището. Село Ахелой разполага със основно училище Христо Ботев.

Исторически комплекс "Ахелой-917"

Започнато е строителство на исторически комплекс "Ахелой-917" в местността Стролата. Ще бъде разположен върху 8 дка. Ще включва стени, бойници и църква.