Приморско

Приморско е град в Югоизточна България. Той се намира в Област Бургас и е в близост до градовете Созопол и Царево. Градът е административен център на община Приморско.

География

Приморско е разположен на малък полуостров на брега на Черно море, в подножието на странджанските върхове спускащи се към брега.Благодарение на местоположението си на границата на две географски ширини, там където се сливат умерено континенталния и средиземноморския климат. Приморско е най-северното населено място в България, където виреят цитрусови плодове.

История

Цялото крайбрежие около Приморско е осеяно с руините на древни и велики градове. Зидовете на най-дълго просъществувалото населено място в района - Ранули, се извисяват на хълма наречен днес Вълчаново кале. В древността там се е намирал един от големите черноморски градове - Ранули. Площта която обграждат днес крепостните стени е около 30 дка. Според историците това е един от най-големите крепости-градове в България. В среновековието е бил областен център. Много често по брега могат да се намерят изхвърляни от морето парчета от древни съдове.

През 2003 година беше открито дълго търсеното светилище на Ранули. Предполагаше се, че както всеки един голям град, и този трябва да има светилище извън очертанията на града. На около 2-3 километра от крепостните стени, учените разкриха почти недокоснато от времето светилище-обсерватория, изградено от огромни частично обработени каменни късове, подредени в неправилни кръгове, като в определени дни на годината слънчевите лъчи проникват през процепите между тях. Локализирани са жертвеника, олтара, трона, и най-големия известен на науката долмен. Съградено е през 14 век пр.н.е., като се счита, че е използвано до 5 век сл.н.е.

Културни и природни забележителности

  • Резерват Ропотамо съхранява огромни популации на рядко срещани ендемитни видове, сред гора надвиснала от огромните скали към морето.
  • Резерват Аркутино съхранява популации на водни лилии.
  • Веселите скали - осеяно с големи заоблени камъни място от където се вижда голяма част от река Ропотамо от птичи поглед, както и Лъвската глава над реката.

 

Музеи

Тракийско светилище-обсерватория Беглик таш. Разположени сред склоновете на Маслен нос кръг от огромни камъни, през които в моменти на слънцестоене и равноденствие преминават слънчевите лъчи, образувайки своеобразен календар. Счита се, че е съзграден през 14 век пр.Хр.